DLACZEGO DZIECI POWINNY CHODZIĆ SPAĆ PRZED 21:00?

with Brak komentarzy

Jako dziecko chodziłam spać zaraz po audycji radiowej dla dzieci, która kończyła się o godz. 20.00. Aby wysłuchać programu, razem z siostrą musiałyśmy mieć odrobione lekcje, być już wykąpane i leżeć w łóżkach.
Nie było to dla Nas żadną trudnością. Rzadko udawało Nam się wytrwać do końca audycji, bowiem Sen przychodził niespodziewanie i z dużą aktywnością.

spiae dzieckoDzisiaj moje własne dzieci w ciągu roku szkolnego najdalej o 20.15 muszą być w łóżkach. Wiąże to się z odrabianiem lekcji czy dodatkowymi zajęciami, z których czasami późno zjeżdżamy.
Jednak 20.15 to maksymalny czas, w którym dzieciaki kończą aktywność dzienną i wchodzą w magiczny czas snu.
Czas po 20.15 nazywałam ‚Czasem Mamy’ i moje dzieci doskonale rozumiały, że ‚Mama’ również potrzebuje odpocząć i zająć się innymi sprawami niż one same.

Patrząc na zaprzyjaźnione rodziny, zaczęłam zastanawiać się, czy nie traktuję moich maluchów zbyt rygorystycznie? Może z wiekiem powinnam pozwolić im na więcej swobody i wydłużyć czas ekspansji dziennej do późniejszych godzin nocnych.

Jednak ostatnio znalazłam inne argumenty, na to dlaczego dobrze jest aby dzieci chodziły spać co najmniej przed 21.00? Ten powód mocno utwierdził mnie w moich decyzjach i na rok szkolny 2016/2017 nadal pozostanę przy godz. 20.15.

A oto i on: Wzrost
Dzieci rosną głównie podczas snu i ważne jest, aby ten czas był możliwie jak najdłuższy i nie zakłócał tego, co Matka Natura zaplanowała. Szczyt wydzielania hormonu przypada na czwartą fazę snu, około trzydziestu minut po północy. Jeśli dziecko idzie późno spać, czas na produkcję hormonu wzrostu zmniejsza się, przez co będzie wolniej rosło.Ponadto badania wykazały, że dzieci, które się wysypiają, są bardziej wydajne, skoncentrowane i lepiej uczą się i przyswajają wiedzę. Dodatkowo zmniejsza się ryzyko rozwinięcia choroby Alzheimera w dorosłym wieku, ponieważ, jak mówią lekarze, są tylko dwie rzeczy, które mogą spowolnić postęp tej choroby: sen i ćwiczenia. Dlaczego dziecko powinno kłaść się spać przed 21:00?

Zatem zobaczcie o której godzinie chodzą spać Wasze dzieci?

Może warto zrewolucjonizować rozpoczęcie czasu snu aby nie tylko rodzice mieli chwilę wytchnienia, ale nasze dzieci dostały od nas szansę na jak największy rozwój.

Jak zmienić nawyki Twojego dziecka aby chętniej chodziło wcześniej spać?

1.Czas po 20.15 nazwałam ‚Czasem Mamy i Taty’, w którym odpoczywamy od opieki nad dziećmi, jak również to czas na nasze przyjemności czy obowiązki względem samych siebie. Dzieci doskonale szybko i rozumnie to przyjęły. Zaakceptowały, że ‚Rodzic’ to nie maszyna do opieki nad dziećmi, ale istota, która bardzo potrzebuje wyciszenia i skupienia się na sobie.

2.Przed snem dzieci oglądają, słuchają lub ktoś z nas (najczęściej mąż) czyta im bajkę. To znakomity czas gdzie możemy sobie porozmawiać, poprzytulać się, wycałować i przegonić wszystkie strachy spod łóżka. Zanim zajmę się całkowicie sobą, jeszcze przez kilka minut kręcę się przy pokojach dzieci, aby w fazie zasypiania słyszały moje kroki.

Pamiętam, z dzieciństwa, że kiedy zasypiałam, moja mama kręciła się obok mojego pokoju, trochę w kuchni, trochę w łazience. Jako dorosła osoba, kiedy rozpoczęłam samodzielne mieszkanie, kładąc się spać i zamykając oczy, słyszałam szelest stóp mamy, które usypiały mnie po całym dniu. To było dobre skojarzenie i sprawiało, że czułam się spokojna.

3.W pokojach zostawiam włączone małe światło, by w przypadku przebudzenia się dzieci nie były pogrążone w całkowitej ciemności. Zresztą same czasami proszą o niegaszenie wszystkich świateł.

Jako mama zrobię wszystko by dać moim dzieciom szansę aby wyrosły na zdrowe i silne osoby dorosłe. Zatem godzina 20.15 pozostaje.

Źródło:brightside.me

 

Leave a Reply