Jakiego życia chcemy dla swoich dzieci?

with Brak komentarzy

Jakiego życia chcemy dla swoich dzieci? Co zostawią po sobie? Jak inni będą ich życie wspominać?
Przeczytajcie krótką historię: Bruno Ferrero “Życie, jest wszystkim, co posiadamy”

MYŚLnik
Kamieniarz oderwał dłuto od nagrobka i oznajmił: – Skończyłem.
                Człowiek obejrzał kamień: fotografia ojca i dwie daty – 1916 i 2000, oddzielone kilkucentymetrowym myślnikiem. Następnie, przechylając głowę, powiedział:
                – Nie wiem, jak to ująć, ale wydaje mi się, że to za mało. Widzi pan, mój ojciec przeżył swoje życie w pełni – długie i pełne wydarzeń. Chciałbym, aby intuicyjnie można było ujrzeć jego dzieciństwo w licznej rodzinie, pola obfitujące w zieleń i zwierzęta, ciężką pracę, satysfakcję z dobrych plonów, troskę z powodu letnich burz, suszy … Potem wojnę, mundur, transporty żołnierzy, ranę, ucieczkę z obozu jenieckiego, spotkanie z moją matką … Narodziny synów, ich dorastanie, małżeństwa, wnuki przychodzące na świat jeden po drugim … Następnie spokojną starość – i chorobę, oczywiście – ale i czułość, miłość, przejęcie, zaangażowanie, długie dni pracy, obawy, niepokoje, radości …
                Rzeźbiarz słuchał z uwagą, następnie ujął dłuto i młotek i czterema szybkim ruchami wydłużył myślnik pomiędzy datą urodzin i datą śmierci o prawie pół centymetra. Odwrócił się do człowieka i zapytał: – Teraz lepiej?

Życie to nie myślnik postawiony pomiędzy datami.
Życie to każdy moment, to teraźniejszość. Życie, jest wszystkim co mamy.
Zatem nie dajmy naszym dzieciom okazji do marnowania teraźniejszości przed telewizorem, komputerem, telefonem.

Pokażmy dzieciom, że to kim jesteśmy dzisiaj to kwestia decyzji podjętych rok wcześniej.

Dlatego uczmy je korzystać z okazji, cieszyć się drobnymi codziennymi chwilami, słuchać mądrych ludzi, przebywać wśród osób sukcesu. Czerpać z mądrych rozwiązań, naśladować zwycięzców, a wszystko łączyć z wytrwałością, cierpliwością i poczuciem dobrego humoru. Taka mieszanka pozwoli na stworzenie niezależnego młodego człowieka, odpowiedzialnego za własne decyzje, skupionego na rezultatach, a nie wymówkach.

 

Leave a Reply