Pozytywne myślenie

with Brak komentarzy

Zbigniew Królicki napisał, że umiejętność pozytywnego myślenia „ma zagwarantować nam możliwość realizacji tego, czego pragniemy”, czyli materializację marzeń. I tu uwaga, samo pozytywne myślenie niczego nie uczyni ani nie zdziała. Pozytywne myślenie „ma przygotować  nas do wielkości i gwarantować życiowy sukces”.

Jednak pozytywne myślenie „to nie ustawiczna euforia, sztuczne robienie dobrej miny do złej gry i kompletny brak krytycyzmu. To nie ślepa wiara, że będzie dobrze. To nie nonszalancja, arogancja, lekceważenie faktów (głupota i bezmyślność).”

Pozytywne myślenie to trzeźwy / realny  sposób spostrzegania świata / rzeczywistości i koncentracja na rozwiązaniu problemu.”

Przykład.  Idziesz do szkoły / pracy. Przy plecaku / torbie odrywa się szelka / pasek,  zawartość wysypuje się na ulicę, a klucze od domu wpadają do studzienki kanalizacyjnej. A niech to ……..

Co robisz? Siadasz na chodniku, ulicy, wracasz pod dom i zaczynasz płakać, użalać się nad sobą jaki to świat jest obrzydliwy? Zanurzasz się w rozpaczy jaki to jesteś biedny / biedna i los Ci zawsze kłody pod nogi?  A może zaczynasz działać? Dzwonisz do bliskiej osoby i pytasz co masz zrobić? A może zbierasz to co pozostało na ulicy, zaglądasz przez kratki do studzienki, stwierdzasz, że teraz to nic nie zdziałasz i idziesz dalej. Klucze można dorobić, a dzisiaj poczekasz na innych domowników pod drzwiami?

A kiedy zapomnisz telefonu komórkowego z domu i zorientujesz się już w szkole / w pracy. To co, wracasz do domu? Zatapiasz się w depresji, czy po prostu tego dnia będziesz bez telefonu? Świat się nie zawali, a telefon nie rozpłynie się w fatamorganie rzeczywistości.

Po prostu zdarzyło się i trzeba iść / być / żyć dalej.

I tak powinno być w każdej innej sytuacji. Zachować stan równowagi, skoncentrować się na rozwiązaniu i wykonać działanie.

Pozytywne myślenie to aktywność. Jeżeli pragniemy rozwiązania problemu i wierzymy, że je znajdziemy, wtedy mamy większe szanse niż ci, co snują ponure wizje, zamartwiają się tym, co było, szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego? I nic nie robią.

To jak patrzymy na rzeczywistość, zależy tylko od nas, a syntezą wszystkich metod sukcesu jest połączenie: MYŚL – UCZUCIE – DZIAŁANIE.

Wszystko zaczyna się od myśli. Myśli: uda mi się, pragnę tego, dam radę, powodują, że pojawia się uczucie pewności, wiary w możliwości, a to daje odwagę i chęć działania.

Ale na myślach nie można skończyć. Z tego nic nie wynika. Z tego nic nie będzie.”

Leave a Reply